535-999-231 j.gielec@wp.pl

Masaż klasyczny to jedna z pierwszych stosowanych metod terapeycznych. Tak naprawdę jest to zestaw technik masażu używanych przez wschodnich lekarzy zaadoptowanych przez Europejczyków. Pierwotnie masaże stosowane były jako element obrządku religijnego i nie miały nic wspólnego z lecznictwem. Około 5 tysięcy lat temu w Chinach kapłani wykorzystywali proste techniki masażu w czasie ceremonii, ale już wtedy dostrzegali jego korzystny wpływ na zdrowie.

Masaż klasyczny w starożytności

Pierwsze zapisy dotyczące tego, jak wykonywać masaż klasyczny pojawiły się 1800 lat p.n.e. w Indiach. Co ciekawe, choć znano właściwości terapeutyczne masażu, to po zaniechaniu jego stosowania w rytuałach religijnych medycyna oficjalnie się im nie zainteresowała. Nie tylko Indie i Chiny były kolebką masażu – także starożytni Grecy doceniali jego walory – szczególnie stosowano go w czasie igrzysk olimpijskich. Sportowców masowano z dodatkiem oliwy z oliwek, aby natłuścić ciało i nawilżyć ciało. Tamtejszy masaż klasyczny był bardziej formą namaszczenia ciała oliwą przed zawodami, miał więc charakter rytualny. Europejski klasyczny masaż swoje korzenie ma właśnie w tych zabiegach.

W Polsce masaż jako taki narodził się w czternastym wieku – po wygrzaniu się w łaźni parowej klepano się po plecach rózgami, co poprawiało krążenie krwi. Były to początki masażu, ale ze względu na panujące w średniowieczu poglądy na temat ciała jako nieczystej formy, zarzucono rozwijanie tego typu zabiegów.

Masaż klasyczny – prawdziwe narodziny

Obecna forma masażu klasycznego pochodzi z 16-wiecznej Francji. Chirurg, Ambrozy Pare, zaobserwował skutki wykonywania masażu u pacjentów i wprowadził tą metodę oficjalnie do swoje praktyki. Jednak rozkwit masażu klasycznego przypada dopiero na wiek dziewiętnasty, za sprawą lekarzy w Szwecji, a przede wszystkim Per Henrik Linga. Niedługo potem, jak lekarze opisali technikę tego masażu, jeden z holenderskich medyków, Johan Mezger, założył pierwszą szkołę masażu klasycznego. Po raz pierwszy spisał dokładnie wskazówki, zastosowanie i przeciwwskazania do wykonywania zabiegu.

W całej historii, jaką przeszedł masaż klasyczny, niemałą rolę odegrał polski profesor, Izydor Zabłudowski, dzięki któremu możemy przeczytać na ten temat publikacje i prace naukowe z tamtego okresu w językach polskim, rosyjskim i niemieckim.

Share This