535-999-231 j.gielec@wp.pl

Masaż klasyczny wydaje się być bardzo bezpieczną formą zabiegu. Jednak są sytuacje, kiedy nawet on może zaszkodzić pacjentowi. Są pewne sytuacje, kiedy lepiej zrezygnować z tego masażu i zastosować inną technikę. Dlaczego? I kiedy?

Masaż klasyczny wcale nie jest taki delikatny

Ponieważ na klasyczne masowanie  zakłada nie tylko ugniatanie mięśni czy ich głaskanie, ale także oklepywanie, trzęsienie itp.  to niektózy pacjenci nie powinni go stosować.

Poza oczywistymi przeciwwskazaniami jak zakrzepica żył,czy kłopoty z sercem, należy zwrócić szczególną uwagę na przypadek osteoporozy. Łamliwość kości u osób dotkniętych tą chorobą może spowodować, że masowanie polegające na klepaniu czy uderzaniu staje się ryzykowne. Kruche i łamliwe kości mogą ulec uszkodzeni w czasie intensywniejszego masowania, dlatego zamiast stosować masaż klasyczny w takiej sytuacji, warto poddać pacjenta jakiemuś delikatniejszemu zabiegowi.

Zła diagnoza przysporzy pacjentom bólu

Masaż spiętych, przepracowanych mięśni powinien mieć delikatny charakter, aby tonizować i rozluźniać mięśnie. Tymczasem masaż klasyczny w takiej ocenie można by nazwać nieco „brutalnym”. Masowanie w stylu klasycznym spiętego mocno mięśnia może skończyć się nieprzyjemnym, silniejszym bólem obolałej partii ciała niż przed zabiegiem. Dlatego wybierając się do masażysty warto wybrać osobę wszechstronną, znającą wiele technik oraz przedstawić jej w miarę dokładnie nękające nas problemy.

 

Masaż klasyczny i miesiączka

Masaż wpływa na całe ciało, a nie tylko na masowane rejony. Przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, poprawieniu krążenia, usprawnienia pracy nadnerczy, które aktywniej produkują adrenalinę podnoszącą ciśnienie. Z tego też względu masażu powinny unikać kobity w czasie miesiączki, gdyż zastosowanie masażu klasycznego mogłoby je doprowadzić do nasilenia krwawień i bólu.

Masaż w czasie okresu nie jest całkowicie wzbroniony – wręcz przeciwnie, może on łagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z cyklem miesięcznym, ale musi to być odpowiedzi rodzaj masażu – delikatny, rozluźniający, uspokajający. Natomiast w tej stuacji odradzany jest masaż klasyczny.

Masaż  jest wspaniałą techniką wspomagania organizmu w powrocie do zdrowia. Warto jednak pamiętać, że jest to specyficzna forma masażu, która mimo szerokiego zastosowania, ma także pewne następstwa, o których warto pamiętać.

Share This